Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Düğün Hikâyesi Nedir? 2022

Düğün günü hayatımızın en önemli günlerinden biri. Geriye dönüp baktığınızda düğün hatıralarınızın canlı kalması için en önemli araçlar fotoğraf ve videolar. Özellikle de düğün hikayesi bu konuda en değerli araçlardan biri. Peki, düğün hikayesi tam olarak nedir, nasıl çekilir?

Düğün hikâyesi, düğün gününün baştan sona video çekimi ile adeta doğallığını koruyan bir film gibi kameraya alınması olarak özetlenebilir. Aynı zamanda düğün belgeseli olarak da tanımlanır. Yurtdışında ise wedding story olarak biliniyor. Video çekimi öncesinde aslında uzunca bir dönem düğün günleri sadece fotoğraflanıyordu. Fakat son dönemde baştan sona tüm detayların kameraya alındığı, film şeklindeki düğün hikâyeleri çok daha popüler hale geldi.

İçindekiler

Düğün Hikâyesi’ne Hangi Anlar Dahil Edilir?

Düğün sabahından başlanır, kuaför ve hazırlık süreçleri, evden gelin alma merasimi, nikah, ilk dans, pasta kesimi ve gece sonuna kadar tüm detaylar, belirli bir kompozisyon dahilinde, tercihe göre arka plana çiftlerin seçtiği bir müzik eklenir. Düğün fotoğrafçınız tarafından özel ve doğal kalacak şekilde kurgulanır.

Düğün Hikâyelerinin Nasıl Bir Çerçevesi Vardır?

Düğün hikayelerinin klasik bir kalıbı veya net bir çerçevesi yoktur. Yani özellikle belgesel tadında çekilmesi gerekmez. Tamamen sizin isteklerinize göre istediğiniz anlar dahil edilip, istemedikleriniz ise çıkarılabilir. Genellikle sabah başlayan hazırlık süreci, gelinin evden alınma merasimi, nikah merasimi, düğün mekanına ulaşım, düğün anlarının tamamı, eğer olacaksa after party ve aralara istediğiniz birçok detay daha eklenebiliyor.

Düğün Hikâyeleri Sadece Video Formatında mı Olmalıdır?

Düğün hikayelerine dair diğer bir konu ise sadece video çekimi yapılacağı algısıdır. Elbette başarılı bir düğün fotoğrafçısı sadece fotoğraflarla bile düğün hikayenizi ortaya koyabilir. Fakat videolar, anlara dair tüm duyguyu yansıttığı için daha fazla tercih edilebiliyor.

Daha fazla düğün hikayesi için Youtube kanalımıza göz atın!

Düğün Hikâyesi Çekiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Elbette bu noktada işin büyük çoğunluğu düğün fotoğrafçınızın üzerinde oluyor. İşine hâkim, profesyonel bir düğün fotoğrafçısı sizi nasıl yönlendirmesi gerektiğini ya da size hiç yansıtmadan kendi gözüne güzel görünen anları yakalar. Bu noktada aslında dikkat etmeniz gereken en önemli konu düğün fotoğrafçınızla kurduğunuz iletişim. Sonuçta hayatınızın en önemli günlerinden biri olan düğün gününüzde tüm detaylara sizinle şahit olacak ve bu anları kameraya alacak birilerinden söz ediyoruz. Bu nedenle çalışacağınız düğün fotoğrafçısı ile ne kadar samimi ve şeffaf bir iletişim kurarsanız her şey sizin için bir o kadar kolay olur. Hem isteklerinizi ve beklentilerinizi kolaylıkla anlatabilirsiniz hem de fotoğrafçınızın yanında kendinizi rahat hissedebilirsiniz. Özellikle de rahat hissetmeniz, çekimler esnasında kendinizi ‘kasmamak’ için de oldukça önemlidir. Dolayısıyla tüm bir süreç boyunca yanınızda ‘düğün fotoğrafçısı’ kimliğiyle değil de ‘arkadaş’ gibi bir kimlikle yer alacak doğru fotoğrafçıyı bulmaya gayret göstermeniz gerekiyor.

Bizimle iletişime geçmek ve düğün hikayeleri hakkında bilgi almak için ise buraya tıklayın!

Fotoğraf Penceresi ailesi olarak en çok önem verdiğimiz konuların başında ‘samimiyet’ geliyor. En özel anlarını paylaştığımız çiftlerimizle adeta arkadaşları olarak; çalışır gibi değil de eğleniyor gibi hissetmek en büyük tutkularımızdan… Bugüne kadar hazırladığımız tüm düğün hikâyelerinde bu prensiple yer almaktan gurur duyuyoruz.

Düğün hikâyelerimizden bazılarına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz!

3 comments

Comments are closed.

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi