Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Düğün Hazırlığı İçin Takip Edilmesi Gereken 9 Adım

Belki de hayatınızın en güzel “evet”lerinden biriydi!

Teklif, yüzük, yemek her şey harikaydı ama stres şimdi başlıyor diye düşünüyorsanız rahatlayın!

Adım adım tüm yapmanız gerekenleri planladıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecek…

Adım Adım Düğününüzü Planlayın!
Düğün hazırlığı yaparken elbette ne kadar zamanınız olduğu çok önemli ama birçok çift imkânsız denilecek kadar kısa zamanlarda bile tam istedikleri gibi bir düğün gerçekleştiriyor.

Bunun için yapmanız gereken ilk şey, tüm yapılacaklar için bir düğün planlama listesi çıkarmak…

1) Düğün bütçenizi belirleyin!
Evet, ne yazık ki para yine en büyük belirleyici olarak gelip karşımıza oturuyor! Tüm masraflar için ayırabileceğiniz toplam bütçeyi belirlemek en iyi ilk adım olacak.

2) Düğünün konsepti ne olacak, düğüne kaç kişi katılacak?


Kır düğünü, salon düğünü, kokteyl, otel düğünü derken konseptler uzayıp giderken öncelikle düğün konseptine karar vermeniz gerekiyor.

Buna göre düğüne kaç kişinin katılacağını planlamak çok daha kolay olacak. Konsepte uygun olan mekâna ortalama olarak kaç kişinin katılabileceğini bileceğiniz için oturup davetli listesi yapmanız da kolaylaşacak. Uzak akrabalar da gelecek mi?

3) Düğünün konsepti belli, Peki ya Düğün mekânı ve Düğün tarihi?
Konsepte karar verdiyseniz artık düğün mekânını ve tarihini de belirleme zamanı gelmiş demektir. Düğün tarihini netleştirip, bir an önce beğendiğiniz mekânlar ile görüşmelere başlamalısınız ki rezervasyon yapılabilsin.

Yoksa çok beğendiğiniz düğün mekânları başka gelin ve damatların düğünlerine ev sahipliği yapabilir.

4) Nasıl bir gelinlik seçeceksiniz? Düğün Saçı ve Makyajı nasıl olacak?

Önce vücut proporsiyonunuza sonra da düğün konseptinize uygun bir gelinlik modeli bakmak işe yarayabilir.

En azından sonrasında yaşanması muhtemel pişmanlıkları minimuma indirebilirsiniz ki umarız hiç olmaz.

Bir salon düğünü için prenses model gelinlikler daha uygun olurken, bir kır düğünü için daha sade ve romantik gelinlik modelleri çok daha uygun olacaktır.

Ama unutmayın; içinde en rahat hissettiğiniz modeller size en çok yakışanlar olacaktır. Gelinliğiniz tamamsa geriye saç ve makyaja karar vermekte… Eğer özellikle istediğiniz bir kuaför varsa önceden görüşüp saç ve makyaj provası yapmak içinize su serpebilir.

5) Düğün davetiyesinin tasarımına karar verin!
Sade-şık bir düğün için şıkır şıkır bir davetiye tuhaf kaçabilir. Düğün konseptinize, masaların tasarımına ve hatta belki de gelin ve damadın görünümü ile uyumlu olacak bir davetiye tasarımı seçmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

6) Organizasyon şirketinden destek alacak mısınız?
Masa süslemelerinden, düğün müziğine kadar olan tüm detaylarla seve seve ilgilenirim diyenlerdensiniz bir organizasyon şirketi ile çalışmanıza gerek kalmayabilir.

Ama onca koşturmanın içinde bir de bu detaylarla doğrudan ben ilgilenemem diyorsanız mutlaka bir organizasyon firması ile birlikte ilerlemelisiniz.


7) Düğün yemeklerine ve düğün pastasına karar verin!
Eğer yemekli bir düğün planlıyorsanız mutlaka seçeceğiniz menünün tadımını yapmalısınız. Aksi takdirde düğün günü aksiliklerle karşılaşmak kaçınılmaz olabilir.

Yemekler kadar düğün pastası da önemli! Sonuçta gelin ve damadın menü ile fotoğrafı olmuyor ama düğün pastası ile öyle değil.
Düğünlerin ikonu olan pasta seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk şey herkesin damak tadına uygun olabilecek hafif bir tat seçmek olabilir. Mesela herkes pastanın içinde kivi sevmeyebilir!


8) Düğün fotoğrafçınızı seçin!
Düğününüzün en önemli zinciri, düğün fotoğrafçınız! Çünkü düğün gününüz yıllar sonra zihninizde silikleşebilir ama düğün fotoğraflarınıza her baktığınızda, düğün filminizi her izlediğinizde o güne gitmek ve o duyguları tekrar yaşamak çok değerli.

Bu da ancak samimiyeti bozulmamış, yapaylaşmamış düğün çekimleri ile mümkün. Düğün gününüzü tüm doğallığı ve enerjisiyle ölümsüzleştirmek isterseniz Fotoğraf Penceresi ailesi olarak büyük bir heyecanla yanınızda olmak isteriz.
Bizimle iletişime geçmek ve aklınıza takılan tüm soruları paylaşmak için tıklayın!
9) Balayı için nereye gideceksiniz?

Florence

Öncelikle yurt dışına mı gideceksiniz yoksa güneye mi ineceksiniz buna karar vermelisiniz. Zaten lokasyona karar verdikten sonra gerisi otel bakmak ve gezilecek yerler listesi çıkarmakla geliyor.

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi