Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi 2022

Yüzlerce, hatta binlerce gelinlik seçimi modeli arasından sadece bir tanesini seçmek oldukça zor, değil mi? Belki de aynı anda birkaç farklı modeli beğeniyorsunuz. Sadece gelinlik için değil, tüm kıyafetler için geçerli olan bir şey var ki o da şu; “mankende durduğu gibi durmaz!” çünkü herkesin vücut şekli kendine özgüdür. Bu nedenle bir başkasında gördüğünüz model, sizin vücudunuzda bambaşka görünebilir. Elbette kadınların vücut tipleri için bir sınırlandırma yapmak, belirli kalıplara sokmak hoş değil çünkü her biri eşsiz. Fakat bir nebze de olsa vücut şeklini tanımak ve vücudunuzun belirlenen tiplerden hangisine en yakın olduğunu bilmek, en azından gelinlik seçimi kesimine karar verme konusunda işinizi kolaylaştıracaktır.

gelinlik seçimi

İçindekiler

Vücut Tipleri Nelerdir?

5 farklı vücut tipi bulunuyor. Vücut şeklinizin bunlardan hangisine en yakın özellikleri taşıdığını bulmakla işe başlayabilirsiniz. Sonrasında, belirlediğiniz bu vücut tipine göre gelinlik seçimi uygun modellere göz atabilirsiniz.

1. Armut Vücut Tipine Uygun Gelinlik Modelleri

Üçgen vücut tipi olarak da bilinen bu tipte; gövdenin üst ve orta bölümü yani omuzlar ve bel, gövdenin alt kısmı yani kalça ve bacaklara oranla çok daha küçük ve dardır. Bu vücut tipinde dengeli bir görünüm elde edebilmek için kalçaları kamufle ederek daha ince gösteren, omuz hattını ise ortaya çıkaran, daha geniş gösteren modeller tercih edilmelidir. Bu nedenle omuzları açıkta bırakan geniş yaka, derin V yaka, drapeli modelleri tercih ederken, etek kısmı kalçaları kamufle edecek, kabarık modeller düşünebilirsiniz. Bu yüzden A kesim veya prenses model gelinliklere bakabilirsiniz. Bu sayede vücudunuzun üst ve alt bölgesi orantılanmış olacaktır.

2. Elma Vücut Tipine Uygun Gelinlik Modelleri

Kalça ve bel bölgesi ölçülerinin birbirine yakın olduğu, omuz ve göğüs bölgesinin daha geniş olduğu, bacakların ise ince olduğu vücut tipi elma vücut tipi olarak isimlendirilmiştir. Bu vücut tipine sahip olan kadınların, orantıyı yakalamak adına bel bölgesini kamufle etmesi gerekir. Bunun için belin en ince olduğu kısma yani göğüslerin tam altına kemer ile dikkat çekmek, A kesim ya da helen tipi gelinlikler tercih etmek bel bölgesini vücudun diğer hatları ile orantılı gösterecektir. Etek bölümü kabarık modellerden ve omuz bölgesini olduğundan daha geniş gösteren bisiklet, halter veya straplez yaka modellerden uzak durulması gerekir.

3. Kum Saati Vücut Tipine Uygun Gelinlik Modelleri

Bu vücut tipine sahip olan kadınlarda omuz ve kalça ölçüleri birbirine yakınken, bel bölgesi çok daha incedir. Bu vücut tipi için birçok gelinlik seçimi modeli uygun olabilir ancak balık model gelinlikler oldukça hoş duracaktır. Daha düz, helen tipi modeller vücut kıvrımlarını gizleyeceği için balık model kadar hoş durmayabilir.

4. Dikdörtgen Vücut Tipine Uygun Gelinlik Modelleri

Bu vücut tipi düz veya muz vücut olarak da bilinir. Bu vücut şekline sahip olan kadınların omuzlar, bel ve kalçalar eşit genişliktedir, bel oyuntusu yoktur. Bu vücut tipi için herhangi bir alengiri olmayan, düz kesim gelinlikler uygun olacaktır. Ancak bel oyuntusu yaratmak için kemer vb. detaylar tercih edilebilir.

5. Ters Üçgen Vücut Tipine Uygun Gelinlik Modelleri

Omuzların geniş, bel ve kalçaların daha dar ve ince olduğu bu vücut tipi; atletik vücut tipi, yüzücü fiziği ya da çilek vücut tipi olarak da bilinir. Bu vücut tipine sahip olan kadınlar, hatlarını dengelemek için bel ve kalça hattına hacim vermelidir. Bunun için prenses model, kabarık etekler veya A kesim gelinlikler düşünülebilir. Ya da geniş omuzları biraz daha dar göstermek için derin U veya V yaka gelinliklere göz atılabilir.

Bizi biraz daha yakından tanımak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz!

Aynı zamanda instagramdayız 

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi