Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Vintage Düğün Konsepti İçin 10 Öneri

Geçmiş dönemlerin zarafetine hayran kalanlardan mısınız? Nerede retro, nerede vintage ben oradayım diyenlerden misiniz? Bu soruların cevabı sizin için “evet” ise düğününüz için vintage konseptler oldukça hoşunuza gidecektir. Peki, vintage düğün konsepti için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? İşinizi kolaylaştıracak 10 öneri hazırladık!

İçindekiler

1. Beğendiğiniz düğün mekânı mümkün olduğunca vintage düğün konsepti ile uyumlu olmalı!

Vintage konsepti düşlemenize rağmen beğendiğiniz düğün mekânı bu konsepte uygun olmayabilir. Elbette bazı dekorasyon dokunuşlarıyla konsepte uyumlu hale getirebilirsiniz. Fakat bir havuz başı düğünü vintage düğün konsepti için hiç uygun olmayabilir ve dekoratif dokunuşlarla bile o bütünlüğe ulaşamayabilirsiniz. Ancak, yine de siz istedikten sonra elbette imkânsız değil 😊 Yine de havuz başını ilk sıraya koymamanızı öneririz. Bunun yerine; bahçeler, avlular ya da teraslar çok daha uygun olabilir.

2. Pastel tonlardaki renkleri kullanmalısınız!

Eğer vintage düğün konseptine karar verdiyseniz, neon ya da göz alıcı canlı renkler tercih etmemelisiniz. Pastel tonlardan ilerlemeniz gerekiyor. Gül kurusu, krem, bej, kırık beyaz, uçuk mavi, pembe ve yeşil tonları, somon rengi gibi renkleri değerlendirebilirsiniz. Masa üzerinde, mekan içinde ve karşılama alanında yer alan tüm objelerde bu renk tonlarından yola çıkarak hoş bir uyum yakalayabilirsiniz.

3. Dantele mutlaka yer vermelisiniz!

Vintage dendiğinde akla ilk olarak danteller geliyor. Bu nedenle dekorasyon dokunuşlarında dantel detaylara yer vermelisiniz. Bej ve krem renginde tercih edebileceğiniz dantelleri tamamlamak için antika takımlar, eskitme aksesuarlar, çuval kumaşlar, şamdanlar ya da küçük cam mumluklar, eski fotoğraflar kullanabilirsiniz. Unutmayın ki dantele en çok yakışan vintage tamamlayıcılardan biri de ahşaplardır.

4. Aydınlatma detayları kritik!

Vintage düğün konsepti için ışıl ışıl göz kamaştıran bir ortamdan ziyade hafif loş bir ortam daha uygun olabilir. Bunun için kullandığınız aydınlatma detayları oldukça önemli. Daha loş ampuller, mumlar veya fenerler hoş bir görünüm sunacaktır.

5. Çiçek kullanım detayları da oldukça önemli!

Konseptin dışına çıkmamak ve uyumun bozulmaması adına dekoratif kullandığınız çiçekler de oldukça önemli bir role sahip. Çiçeklerin türleri açısından bir kısıtlama olmasa da seçeceğiniz renkler önemli olabilir. Belki renk katmak adına biraz canlı ve dikkat çekici renkleri tercih edebilirsiniz. Ancak, yine de çiçek detaylarında, örneğin vazolarda vintage hava görmek hiç de fena olmaz! Bunun için dantellerden ya da çuval kumaşlardan faydalanabilirsiniz.

6. Gelinlik tarzı ve aksesuarlar…

Bembeyaz, kabarık ve ışıltılı bir gelinlik yerine daha pastel tonlarda bej, krem veya kırık beyaz renkte bir gelinlik tercih etmeniz uygun olacaktır. Aynı şekilde kesim olarak kabarık prenses modellerden ziyade; daha dökümlü kesime sahip modeller seçmelisiniz. Detaylarda yine danteller, tüller, işlemeler yer alabilir. Ya da oldukça sade bir elbise seçip tül şapka gibi vintage aksesuarlarla da tamamlayabilirsiniz. Saç bantları, saç tarakları, inciler, elmas takılar, tüyler veya dantel eldivenler gibi birçok vintage aksesuarı tercih edebilirsiniz.

7. Damatlık da vintage detaylarda olmalı!

Gelin hanım baştan aşağı vintage konsepti kuşanmışken damat beyi boş geçmek olmaz değil mi? Damatlık için kadife, tüvit, ekose kumaşlar, pastel mavi renk, yün yelekler, pantolon askıları, papyonlar, kadife papyonlar, klasik fötr şapkalar, fitilli kadife veya desenli kasketler tercih edebilirsiniz.

8. Davetiye tasarımında da danteller ön planda!

Davetiyeler de vintage konsepte uyum sağlamalı ki davetliler nasıl bir konsepte davet edildiğini en baştan bilsin 😊 Yine dantel detaylı, urgan iplerle sarılmış, çuval bez detaylara sahip, belki vintage gül desenleriyle hareketlendirilmiş davetiye tasarımlarına göz atabilirsiniz. Vintage efekt atılmış fotoğrafınızı kraft kâğıda bastırmak da bir alternatif olabilir.

9. Düğün pastası nasıl olmalı?

Çok fazla dantel demiş olabiliriz ancak düğün pastalarında da vintage konseptler için oldukça iyi bir tamamlayıcı olduğunu söylemeden geçmeyelim. Dantelin yanı sıra; inciler, saten kurdeleler ve çiçekler pastel tonlarda sade bir pastayı vintage şekilde hareketlendirmek için idealdir.

10. Gelin arabasında vintage…

Konseptinizde çokça yer verdiğiniz detaylar hangi yıllara aitse yine o yıllara uygun bir araba modeli seçmeniz aslında yeter de artar bile! Bizce bu tarz bir araba seçecekseniz fazla bir süsleme yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi