Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Ülkelerin En İlginç Düğün Adetleri

Düğünler, ülkelerin en tuhaf geleneklerinden yansımalar görebileceğimiz törenler olarak da adlandırılabilir. Türk düğün geleneklerinden tuhaf bulduklarınız varsa bu ülkelerin düğün adetlerini duyunca bizim adetlerimize şükredebilirsiniz!

Çinli gelinler ağlatılıyor!

Çin’in Tujia bölgesinde sürdürülen bir düğün geleneğine göre; gelinler düğüne bir ay kala her gün bir saat kesintisiz olarak ağlıyorlar. 10 gün sonra ise ağlama geleneğine gelinin annesi de katılıyor. Bir 10 gün sonra daha gelinin büyük annesi de ağlama geleneğine katılıyor. Bir aylık sürecin sonunda ailedeki tüm kadınlar gelinin etrafında ağlamaya başlıyor. Bu tuhaf geleneğin aslında oldukça basit bir anlamı var ki; o da “sevinç” göstergesi… Yani bizim gelinlerimizin kına gecelerinde ağlatılması gibi “kızımız yuvadan uçuyor” hüznü söz konusu değil!

Fransa’da, gelinler eski aşklarının hatıralarından arınmak için banyo yapıyor!

Fransa’nın bazı bölgelerinde görülen bir geleneğe göre; düğün günü gelin, eski aşklarına dair tüm düşüncelerinden ve anılarından arınmak için uzun süren bir banyo yapıyor. Hatıraların su ile gelinlerin zihninden akıp gittiğine inanılması biraz tuhaf olmuş ama kim istemez ki; eski anılardan bir banyo yardımıyla kurtulmayı?

Pakistanlı damatlar epey terletiliyor!

Pakistan’daki bu fantastik düğün geleneği kapsamında; kız tarafından bazı aile büyükleri damat adayına birçok ağır hakarette bulunuyor. Bu durumda damat adayının sabrına ve işittiği hakaretlere ne kadar dayanabileceğine bakılıyor. Sessiz sakin bir şekilde soğukkanlılığını koruyan damat adayları, gelin hanım ile hayatlarını birleştirmeye hak kazanıyor.

İskoçya’da gelinler pisletilmiş bir şekilde şehirde dolaştırılıyor!

İskoçya’da ise düğün gününden önce gelinin yakınları yumurta, salça gibi birçok farklı gıdayı karışım halinde gelin adayının üzerine döküyor. Bunun üzerine gelinler tüm şehirde bu şekilde dolaştırılıyor. Bu sayede, gelinler evlilik hayatında karşılaşacakları zorluklara karşı kendilerini hazırlamış oluyor. Bu gelenek ülkemizdeki tuzlu kahve olayına benzemiyor mu?

Rus damatlar zorlu bir sınavdan geçiyor!

Rusya’da damatlar düğün günü öncesinde gelin hakkında bazı sorulara tâbi tutuluyor. Ayrıca çeşitli bahis oyunlarından geçiyorlar. Özetle Rus damatlar hem gelin hakkındaki soruları cevaplandırmak hem de oyunları kazanmak zorunda…

Amazonlar’da bile damatlara huzur yok!

Amazonlar’daki Satere-Mawe isimli kabilede görülen bir düğün geleneğine göre; damatların cesaretlerini kanıtlaması gerekiyor. Bunun için uygulanan en yaygın yöntemlerden biri; damatların zehirli karıncalarla dolu bir eldiven giyerek 15 saniye kadar bu şekilde beklemesi ve bunu 20 kez tekrar etmesi… Karıncalar zehirli olduğu için damatlar, gelinleri uğruna ölümle burun buruna gelebiliyor!

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi