Blog / Düğün Fotoğrafçısı / Save The Date

Save The Date Çekimi İçin Fotoğrafçı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle “save the date nedir?” diyenler olabilir. Aslında İngilizce’den birebir dilimize çevrildiğinde “tarihi kaydetmek” anlamına geliyor. Bunun anlamı ise kibarca şu şekilde: “düğün tarihimiz yaklaşıyor, dikkat dikkat!” Hem düğününüzde görmek istediğiniz kişilere düğün tarihinizin yaklaştığının duyurusu hem de sizin için tatlı bir anı olacak düğün öncesi fotoğraf çekimi olarak özetleyebiliriz. Çiftler, genelde düğün tarihi netleştirildikten sonra o tarihe 2-3 ay kala, Save the date çekimlerini gerçekleştiriyor. Düğün tarihinizi bu şekilde duyurduğunuz için aslında davetlilerin de düğüne katılmamak için bir bahanesi kalmıyor diyebiliriz 😊

Peki, Save the date çekimi nasıl yapılır?

Save the date çekimleri için öncelikle bir tarzınızı belirlemek uygun olacaktır. Tarzınıza uygun bir mekân, uygun kıyafetler ve aksesuar seçmek daha kolay olacaktır. Eğer nasıl olacağı konusunda kararsız kalırsanız bu adımı bir düğün fotoğrafçısı ile anlaştıktan sonra da netleştirebilirsiniz. Fotoğrafçınız da konsept konusunda daha önceki deneyimlerinden yola çıkarak size mutlaka fikir verecektir. Dilerseniz bir konsept, dilerseniz sadelik, dilerseniz doğallık tercih edilebilecek çekim türlerindendir.

Save the date çekimleri için düğün fotoğrafçısı seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Save the date çekimleri ortalama 2 saat kadar sürer. İçinize sinen bir çekim için nasıl bir düğün fotoğrafçısı ile çalıştığınız önemlidir. Örneğin; save the date çekimlerinde deneyimli bir fotoğrafçı, aynı zamanda sizin ruhunuzu tarzınızı anlayabilecek bir düğün fotoğrafçısı sizi her anlamda daha iyi yönlendireceği için ortaya içinize sinen bir çekim çıkması çok daha kolaydır.

Save the date çekimleri için fotoğrafçı seçerken ilk olarak yapmanız gereken; daha önceki çekimlerine göz atmak olmalıdır ve tabii ki kullanıcı yorumları da oldukça önemlidir.

Fotoğrafçılar hakkında yazılmış önerileri ve blog yazılarını da inceleyebilirsiniz. Örneğin dugun.com tarafından hazırlanmış detaylı bir yazı mevcut… Yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz! Bu içerikte birçok farklı düğün fotoğrafçısına dair detaylar yer alıyor. Fotoğraf Penceresi olarak biz de bu içerikte üçüncü sırada yer alıyoruz…

Fotoğraf Penceresi olarak düğün fotoğrafı çekimlerinde olduğu gibi save the date çekimlerinde de doğallık ve samimiyetten vazgeçmiyoruz. Dugun.com tarafından hazırlanan yazıda da belirtildiği gibi çiftlerimize zoraki pozlar verdirmek yerine kendileri gibi oldukları anları fotoğraflama ilkesiyle ilerliyoruz. Bu sayede o ana dair duygular hiç değişmeden, olduğu gibi karelere yansıyabiliyor. Her zaman söylediğimiz gibi çiftlerimizin yanında bir düğün fotoğrafçısı olarak değil, arkadaşları olarak yer alıyoruz. Bu sayede zoraki verilmiş pozların uzağından bile geçmiyoruz. Her şey o an nasılsa fotoğrafa da o şekilde yansıyor. Elbette istediğiniz konsepte göre uyumlanabiliyoruz ancak son dönemde en çok tercih edilen konseptler romantik ve bohem tarzda oluyor. Bunun için genelde tarihi binaların olduğu sokaklar, ormanlar veya deniz kenarında doğa ile iç içe olunan mekanlar tercih ediliyor.

Save the date çekimlerimize dair fikir edinmek ve önceki çekimlerimizden birkaçına göz atmak için tıklayın!

Aklınıza takılanları sormak, bizimle iletişime geçmek için buraya tıklayın!

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi