Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Kokteyl Düğününe Dair Tüm Detaylar

Sade ve samimi bir organizasyon hayali kuran çiftlerin ilk tercihi kokteyl düğün konsepti oluyor. Aynı zamanda içinde bulunduğumuz Pandemi süreci sebebiyle; bir açık hava organizasyonu olarak, daha az misafir ile gerçekleştirilebilecek en iyi alternatiflerden biri… Bu şekilde düşünen ve kokteyl düğünü planlayan çiftlerin merak ettiği tüm detayları bir araya getirdik.

İçindekiler

Kokteyl düğünü konseptinin avantajları neler?

Öncelikle daha az katılımcı ile samimi bir ortamda kutlama yapmak isteyen çiftler için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Bu doğrultuda, çok büyük bir bütçeye sahip olmayan çiftler de alkolsüz bir kokteyl daveti düzenleyebilir. Kişi sayısı fazla olmayacağı için ve yemek servisi olmayacağı için maliyetten tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca çok uzun sürmeyen organizasyonlardan hoşlanıyorsanız yine kokteyl düğün konsepti sizin için biçilmiş kaftan gibidir. Yanı sıra, geleneksel konseptlerden ziyade daha modern konseptler arayışındaysanız mutlaka kokteyl düğün konsepti üzerine düşünmelisiniz. Halayların, çiftetellilerin ya da uzun dansların olmadığı bir kutlama için de kokteyller birebir!

Yemekli bir düğün organizasyonundan çok daha düşük maliyetli!

Tahmin edeceğiniz üzere; kokteyl düğünleri, yemekli organizasyonlara göre çok daha az bir maliyet gerektiriyor. Elbette kişi başı ücretler, kokteylinizin alkollü veya alkolsüz olması durumuna göre değişkenlik gösteriyor. Ortalama olarak; en az 7-8 çeşit atıştırmalık servis edilebiliyor. Atıştırmalıklar masalara bırakılabiliyor. Eğer isterseniz her bir düğün misafiri için özel tabak hazırlanarak da servis yapılabiliyor.

Akış nasıl ilerliyor?

Ortalama olarak bir kokteyl organizasyonu 3-4 saat kadar sürebiliyor. Bu süre zarfında atıştırmalıklar sürekli tazelenebiliyor. Kokteyl masaları eşliğinde ayakta veya yüksek bar sandalyeleri ile oturma düzeni de oluşturulabiliyor.

İlk olarak düğün misafirleri alan alınıyor ve servis başlıyor. Misafirlerinizin tamamı geldikten sonra ilk dans için gelin ve damat alana teşrif ediyor. İlk dansın ardından içecek servisi başlıyor. Bir süre sonra düğün pastası kesilip, misafirlere dağıtılıyor.

Hangi mekanlar tercih edilmeli?

Kokteyl organizasyonu dendiğinde akla ilk gelen, havuz başı organizasyonlar olabilir. Havaların ısındığı ilkbahar veya yaz akşamlarında, misafir sayısının çok da az olmadığı bir organizasyon planlıyorsanız havuz başını değerlendirebilirsiniz. Çok daha az sayıda misafir ile ufak bir organizasyon hayal ediyorsanız; özel davet alanlarını, küçük bahçeleri veya restoranları düşünebilirsiniz. Kış aylarında düğün planlayan çiftler ise otellerin kokteyller için ayırdığı alanlara ya da yine restoranlara göz atabilir.

Gelin ve damat nasıl giyinmeli?

Dikkat edilmesi gereken ilk unsur konfor olacaktır. Gelin ve damat organizasyon boyunca hep ayakta olup, düğün misafirleri ile masaları gezerek sohbet halinde olacağı için seçimlerinde konforu ilk sıraya koymalıdır. Örneğin; gelin hanım rahat etmediği bir ayakkabı ile pek de keyifli bir akşam geçirmeyebilir ya da kabarık bir gelinlik ile masalar arasında gezinirken zorluk yaşayabilir. Elbette seçilen mekânın aurasına ve ağırlığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir ancak, yine de gösterişli gelinlikler veya damatlıklar konsept ile ters düşebilir. Genel olarak samimi bir ortam oluşacağı için damat adayları sade bir damatlık, smokin veya takım elbise tercih edebilir. Gelin adayları ise balık kesimli, yırtmaçlı, kabarık etekli olmayan, düz kesim modelleri tercih etmelidir

Ayrıca dikkat etmeniz gerekenler…

  1. Düğün misafirleriniz konseptinizin kokteyl düğünü olduğunu mutlaka önceden bilmeli.
  2. Eğer misafirleriniz arasında yaşlı kişiler de olacaksa yüksek bar sandalyeleri dışında normal sandalyeler de bulunmalı.
  3. Alkollü bir kokteyl olacaksa alkol kullanmayan misafirleriniz için de hazırlanmış içecek çeşitleri olmalı.
  4. Seçeceğiniz mekândan vestiyer hizmeti de almalısınız. Ortamda çok az sayıda sandalye ve bar tipi masalar olacağı için misafirleriniz eşyalarınızı bırakacağı bir yere ihtiyaç duyacaktır.
  5. Eğer atıştırmalıklar masalara özel servis edilmeyecekse; servis alanları, erişimi kolay olan bir yerde konumlandırılmalı.

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi