Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Kız İsteme Merasimine Dair Detaylar

Türk geleneklerinde evliliğin ilk ve en değerli adımı kız isteme merasimidir. Ailelerin tanışmasının ardından sıra kız isteme merasimine gelir. Böylesinde değerli ve önemli bir merasimin tüm detaylarını sizin için bir araya getirdik.

İçindekiler

Kız isteme merasimi nasıl olmalı?

Aileler tanıştıktan ve anlaştıktan sonra kız isteme merasimi için uygun bir gün belirlenir. Çoğunlukla isteme, söz ve nişan bir arada o gün yapılır ancak elbette nişan merasimini ayrı bir günde düzenleyen çiftlerimiz de var. Fakat genel hatlarıyla, kız evinde, belirlenen günde isteme gerçekleşir, düğün detayları netleştirilir. Gelin elinden içilen bir acı kahve ile yüzükler takılır ve kurdele kesilir.

Kız istemeye giderken ne götürülür?

Geleneksel olarak, erkek tarafının kız istemeye giderken mutlaka özel bir çiçek ve çikolata ile gitmesi beklenir. Elbette o akşamın gözdesi olacak alyanslar dışında erkek tarafı özel bir hediye de hazırlayabilir. Bu hediye özel bir takı veya başka bir şey de olabilir.

Kız isteme merasiminde neler yapılır?

Genelde kız evine damat bey ve yakın akrabaları çok kabalık bir grup olmayacak şekilde gitmeye özen göstermelidir. Eve varıldığında ilk başta hoş bir sohbet ortamı oluşur, hal hatır sorulur. Ardından gelin hanım tüm misafirler için Türk kahvesi yapar. Genelde ikram, ailelerin yaşlıca e büyük olanlarından başlanarak yapılır. Kahveler yudumlanırken damat beyin babası kız isteme aşamasını gerçekleştirir. Gelin hanımın babasından da onay çıkarsa yüzükler takılır ve kurdele kesilir. Takı takılacaksa takılır. Ardından, hazırlanan ikramlıklar dağıtılır ve merasim tatlılıkla sonlandırılır.

Kız isteme merasiminde ne ikram edilir?

Elbette ikramlıklar yöreden yöreye değişebilir. İlk etapta, olmazsa olmaz demirbaşın Türk kahvesi olduğunu söylememize bile gerek yok diye düşünüyoruz. Kahvenin ardından çay veya soğuk meşrubatlarla ikram edilebilecek bir menü seçilmesinde fayda var. Bunun için; kanepeler, zeytinyağlılar, börek veya poğaça gibi hamur işleri, kurabiyeler veya sıcak yemek sunulacaksa pilav, et, salata gibi bir üçlü tercih edilmelidir.

Kız isteme merasiminde ne giyilir?

Kız isteme merasimi ev ortamında olacağı için ortama ve konuya uygun şık bir kıyafet seçilmesinde fayda var. Gelin adaylarının şık ve rahat bir elbise tercih etmesini tavsiye ederiz. Siyah klasik bir elbise her ne kadar rahat ve şık tanımına uysa da daha açık, hoş renklerde bir elbise seçmek hiç de fena olmaz! Damat adayları ise hoş ve şık bir takım elbise tercih etmelidir. Misafirler ise yine merasimin bir ev ortamında düzenlendiğini unutmadan kıyafet seçimi yapmalıdır.

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi