Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Kına Gecesi Geleneklerine Dair Bilmeniz Gerekenler

Ülkemizde en az düğünler kadar önem taşıyan değerlerden biri de kına geceleri oluyor. Her yöreye göre değişebilen bazı kına gecesi gelenekleri var. Bir gelin adayı olarak kına gecesi geleneklerine dair bilmeniz gereken her şeyi sizin için bir araya getirdik!

İçindekiler

Gelinler kına gecesinde ağlamazsa olmaz!

Belki de çoğu gelin adayı için kına gecesinde ‘ağlama’ geleneği çok saçma bulunuyor. Sonuçta yeni bir hayata adım atarken, heyecan ve neşe doluyken gelinler neden ağlatılır ki, değil mi? Ancak, söz konusu geleneklerimiz olunca işin içinde mantık aramaya çalışmak pek de doğru olmayabilir. Fakat kına gecesinde gelinlerin ağlatılmasına dair bilinen en önemli neden; gelinin baba evinden ayrılırken yaşadığı hüzün olarak açıklanıyor. Gelin evliliğe adım atarken aile evinden ayrılıyor ve bu hüznü bir şekilde göstermesi bekleniyor. Ayrıca gelinin ağlayarak evden ayrılması ama hayatının bu yeni yoluna elbette gülerek devam etmesi temenni ediliyor. Bu nedenle bu ağlama ritüelini tamamen sembolik bir ritüel gibi düşünebilirsiniz. Yani akrabalarınızın içinde o sandalyede bir başınıza otururken ve herkes meşhur ‘yüksek yüksek tepelere’ parçasını söylerken bir parça ağlayabilirseniz adet yerini bulmuş olur!

Kınası yakılan gelinin avcuna altın koyulur!

Bu gelenek de neredeyse her yörede uygulanır. Gelin ve damadın eline kına yakıldıktan sonra gelin avcunu açmaz ve bunun için bir altın konulması beklenir. Yakılan kınanın üzerine altın konulduktan sonra ise el kapatılır. Ayrıca kına tepsisinin içine de altın konularak, tepsiden misafirlere kına ikram edilir. Tepsinin içine konulan altın hangi misafire denk gelecekse o kişinin de yakın zamanda kısmetinin açılacağına inanılır.

Geline kınayı kim yakar?

Nişan geleneklerinde de olduğu gibi geline kınayı yakacak kişinin mutlu bir evliliği olması beklenir. Ayrıca anne ve babasının sağ olması beklenen bir kadın tarafından kınanın yakılması gerekir. Bu sayede kınayı yakan kişinin mutluluğu gelin hanıma da aktarılmış olur.

Kına nasıl yakılır?

Kınayı yakacak kadın, gelin hanımı bir sandalyeye oturtur. Kınayı karıştırdıktan sonra, ellerinde mumlar taşıyan tüm genç kadınlar gelinin etrafında şarkılar ve türküler eşliğinde dönmeye başlar. Şarkılar ve türküler son bulduğunda, kınayı hazırlayan, mutlu bir evliliğe sahip olan hanımefendi kınayı gelin hanımın sağ eline yakar. Bir tülbent yardımıyla eli sarar.

Kına gecesinde gelin ne giyer?

Bildiğiniz üzere kına gecesinin rengi kırmızıdır. Giyile geleneksel kıyafetin ismi ise bindallıdır. Eğer isterse gelin adayı birden fazla kıyafet değiştirebilir. Eğer varsa kına gecesinin konseptine dair özel kıyafetler de tercih edilebilir. Ancak, mutlaka kırmızı tonlarında bir abiye ve bindallı giyilmesi beklenir. Elbette eğer istenirse sadece kına yakımı sırasında bindallı giyilip sonrasında çıkarılabilir. Gecenin geri kalanına seçtiğiniz kırmızı tonlarındaki abiye elbiseyle de devam edebilirsiniz.

Peki, kına gecesi alışverişi için neler alınmalı?

Kına gecesi için birçok gelinimize hitap edebilecek bir alışveriş listesi hazırladık fakat elbette bu listede yer alan maddeler arzunuza göre eksilip, artabilir.

– Bindallı veya kaftan

– Kına elbisesi

– Kına ayakkabısı

– Kına

– Kına duvağı

– Kına tepsisi

– Kına ve çerez sepeti

– Hediyelik kına

– Misafirler için avuç içi kına aksesuarı

– Kına tacı

– Kına tefi

– Kına mumları

– Kına kesesi

– Misafirler için hediyelikler

Kına Gecesinde Çalınacak Şarkılar

Bu konuda size yardımcı olacak, listenizde mutlaka yer alsın diyebileceğimiz türden 10 şarkıyı bir araya getirdik. Şarkılara göz atmak için buraya tıklayın!

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi