Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Kendinize En Uygun, Sade ve Şık Gelin Makyajını Bulun

Her gelin için en az gelinlik kadar önemli bir detay daha varsa o kesinlikle makyaj! Tahmin edebileceğiniz gibi gelin makyajı gelin hanımı vezir de eder, rezil de… Eğer size en çok yakışan, sade ama bir o kadar da şık duracak bir gelin makyajı hayal ediyorsanız doğru yerdesiniz! ‘Sade’ diyoruz çünkü doğal güzelliğinizi gölgelemeyen, yüz hatlarınıza en uygun makyajı bulmak zaten ay gibi parlamanıza yardımcı olacak! Üstelik eskiye oranla artık sadeliğin çok daha popüler hale geldiğini atlamamakta da fayda var!

Ten ve göz renginize uygun tonları seçin.

Size en uygun gelin makyajını bulmak için yapmanız gereken ilk şey ten ve göz renginize uygun tonları belirlemek. İşe ilk olarak göz renginizden başlayabilirsiniz. Koyu renkli göze sahip gelinlerimizin bu konuda renkli gözlere göre biraz daha şanslı olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz. Koyu renkte gözlere sahip hanımlar için neredeyse göz makyajında kullanılacak çoğu renk uyumlu duracaktır. Elbette işin sadelik kısmını atlamamak gerekiyor. Her tonunun uygun olduğu düşünülerek iddialı ve patlayan renklerden oluşan bir far kullanmamalısınız. Örneğin; kahverengi gözler için sıcak, bakır, altın, toprak veya şeftali tonları tercih edilebilir. Hafif ışıltı, sade ama şık bir sonuç verecektir.

Renkli gözlere sahip hanımlar ise ilk olarak gözleriyle aynı renkte olan farlardan ya da renkli kalemlerden/eyeliner’lardan uzak durmalı. Mavi gözlere sahip gelin adayları; bej, toprak veya gri tonlarında bir göz makyajı kullanabilir. Yeşil ve tonlarındaki gözlere sahip gelin adayları ise gri ve gümüş tonlarından uzak durmalıdır. Uçuk pembe, mürdüm veya toprak tonlarında bir göz makyajı yeşil gözler için idealdir.

Ten renginiz de en az göz renginiz kadar önemlidir. Esmer, beyaz tenli ya da buğday tenli gelinlerin her biri farklı ten makyajları ile ilerlemeli. Örneğin beyaz tenli gelinler; ten makyajlarında şeftali tonlarını, dudaklarında yine şeftali ya da pembe tonlarını tercih edebilir. Buğday ten rengine sahip gelinlerimiz ise daha sıcak, altın ve bronz tonlu allıkları tercih edebilir. Elbette bu tarz ışıltılı tonlarda aşırıya kaçmamak gerekiyor. Dudaklarda ise açık pembe bir ruj kullanabilirler.

Esmer gelinler ise koyu renk gözlerde olduğu gibi şanslılar! Esmer gelinlerimize en çok pembe tonlarında bir allık yakışacaktır. Ayrıca gold ve kahverengi bir smokey göz makyajı da hiç fena olmaz! Ruj seçimlerinde ise nude, gold veya açık pembe, şeftali tonlarını tercih edebilirler.

Yüz şeklinize uygun teknikleri kullanın.

Yüz şekillerimiz; yuvarlak, oval, kare, dikdörtgen ve kalp olarak beş farklı şekilde ayrılabiliyor ve her bir yüz şekli için uygun teknikler mevcut. Kendi yüz şeklinizi bularak, ona en uygun teknikleri uygulayabilirsiniz.

Yuvarlak bir yüze sahipseniz;

 • Elmacık kemiklerinizi aydınlatıcı ile ön plana çıkarabilirsiniz.
 • Alnın dış köşelerine ve kulak kenarlarınızdan dudaklarınızın kenarına kadar olan hatta gölgelendirme yapabilirsiniz.
 • Alnınıza, çenenizin ortasına ve gözlerinizin altına aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.

Oval bir yüze sahipseniz;

 • Mümkün olduğunca keskin ve köşeli kontürlerden uzak durun.
 • Aydınlatıcı uygulamasında abartıya kaçmadan cömert davranabilirsiniz.
 • Allık hattınızı elmacık kemiklerinizden kulaklarınıza doğru, yatay tutmaya çalışın.

Kare bir yüze sahipseniz;

 • Elmacık kemiklerinin altına, burun kenarlarına ve çene kemiği köşelerine mutlaka kontür uygulayın.
 • Elmacık kemiklerinize, alnınızın ortasına ve çeneye hafif bir aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.
 • Göz makyajında dumanlı, buğulu bir stil tercih edebilirsiniz.
 • Allık uygularken kontür bölgelerine karışmadan uygulamaya özen gösterin.

Dikdörtgen bir yüze sahipseniz;

 • Yüzün tüm dış hattına gölgelendirme yapılabilir.
 • Yüzünüzün orta hattına ise aydınlatıcı uygulayarak dikkati bu bölgeye çekin.
 • Seçtiğiniz allığı elmacık kemiklerinizin tam üzerine hafifçe uygulayabilirsiniz.

Kalp şeklinde bir yüze sahipseniz;

 • Alnınızdan şakaklarınıza uzanan hat boyunca gölgeleme yapabilirsiniz.
 • Alnınızın, burnunuzun ve çenenizin ortasına ise aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.
 • Elmacık kemikleriniz zaten belirgin olacağı için çok ufak ve hafif bir allık uygulamanız yeterli olacaktır.

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi