Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Gelinlik Diktirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Düğün hazırlığı döneminde gelin adayları için en stresli geçen süreçlerden biri de gelinlik seçimi oluyor. Eğer ki hazır modelleri tercih etmek yerine sıfırdan diktirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç detay var.

Modacınızla istekleriniz hakkında detaylıca konuşup, sizi anlayıp anlamadığından emin olun.

Sıfırdan bir dikim söz konusu olacağı için modacınızın sizi doğru anlaması oldukça önemli. Dolayısıyla doğrudan modacı ile görüşmeniz gerekir. Yani müşteri temsilcilerinizin isteklerinizi modacıya iletmesi gibi bir durumda eksiklikler ya da yanlış anlaşılmalar olabilir. Bu nedenle, aklınızdaki tüm detayları doğrudan modacınız ile detaylıca paylaşıp üzerine tartışmalısınız. Bu sayede sizi net şekilde anlayıp anlamadığından emin olabilirsiniz. İlettiğiniz talepler doğrultusunda hazırlanan numune üzerinden yine detayları konuşup fikirlerinizi iyi aktarmanız gerekir. Buna öre kumaşlar alınıp dikime başlanabilir.

Gelinliğinizin modeli ‘moda’ akımına göre değil, öncelikli olarak vücut tipinize göre belirlenmelidir.

Elbette güncel trendlere bağlı kalmak önemli ancak, sırf moda diye vücudunuza hiç uymayan bir model ya da en ufak detay her şeyi tersine çevirebilir. Örneğin omuzlarınız geniş ya da kollarınız biraz kalın ise dikkati bu bölgeye çekecek bir detay ya da omuzları daha da geniş gösterecek bir yaka kesimi ile ilerlememeniz daha uygun olur. Dolayısıyla sırf ‘moda’ diye size bu tarz yaka kesimi öneren bir modacı olursa bunu belirtin.

Mümkün olduğunca ‘kurumsal’ bir modaevi tercih etmeye çalışın!

Bildiğiniz gibi gelinlik dikimi düğün tarihinize yakın bir zamanda tamamlanmış olacak. Dolayısıyla yaşayacağınız herhangi bir pişmanlık sonrasında geri dönmeniz, zaman kısıtlaması nedeniyle oldukça zor olabilir. Bu nedenle nispeten kurumsal çalışan bir modaevi bulmanız sizin için daha güvenli olacaktır. Ayrıca istediğiniz bir kumaşın, taşın veya herhangi bir malzemenin temin edilmesi de daha kolay olacaktır. Hizmet kalitesinin de birçok şeyden önce geldiğini unutmayın!

Farklı gelinlikçileri gezerek hazır modelleri de deneyin!

Dikim kafanızda net olsa bile öncesinde hazır modeller denemek hem fiziğinizi daha iyi tanımanız hem de aklınızdaki modellere daha yakından göz atmanız ve sizde nasıl durduğuna bakmanız açısından faydalı olacaktır. Belki aklınıza yatan ve çok beğendiğiniz o modeldeki gelinlikleri denedikçe aslında istediğinizin bu olmadığına karar vereceksiniz. Bu gibi şeyleri biraz daha netleştirmek için eğer vaktiniz varsa mutlaka bu tarz denemeler yapın!

Dikiminizi yapacak terzinin daha önce diktiği modellere mutlaka göz atın!

Şöyle düşünün ki; terzinin daha önceki işlerine bakmak, düğün fotoğrafçınızla anlaşmadan önce portfolyosuna bakmak gibidir. Teknik bilginiz olmasa da bu sayede aşağı yukarı aklınızdaki modelin o terziden çıkıp çıkmayacağını da anlayabilirsiniz. Ayrıca modacının ya da terzinin sizi sürekli yönlendiren, fikirlerinize ve verdiğiniz detaylara müdahale eden bir yapıda olmaması gerekir. Eğer ki önerdiğiniz herhangi bir şey teknik olarak yanlışsa elbette müdahale edeceklerdir. Fakat size kendi isteklerini benimsetmeye çalışan biri ile çalışmamanızı öneririz. Bunun sonucunda kendi hayalinizdeki modelden uzaklaşmış ve dikim tamamlandığında da hayal kırıklığı yaşamış olursunuz.

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi