Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Gelin Makyajını Kendi Yapacak Gelinler İçin 10 Tavsiye

Özellikle son dönemde daha natürel gelin makyajlarının popüler olması ile kendi makyajını yapmak isteyen gelinleri daha sık görmeye başladık. Yüzünü tanıyan ve makyajda nelere dikkat etmesi gerektiğini bilen gelin adayları için hiç de fena bir fikir sayılmaz. Ancak, yine de kendi makyajını kendisi yapacak gelinler için bazı tavsiyelerimiz var.

İçindekiler

1. Planladığınız makyajın mutlaka provasını yapın.

“Makyaj için de prova yapılır mı?” demeyin, yapın! Genelde provalar saç için yapılır gibi düşünülüp, makyaj provaları atlanıyor. Ancak, makyajınızı kendiniz yapacağınız için önceden prova yapmanızda fayda var. Hem nelerin yakışıp yakışmadığını, hangi ürünlerin doğru tercih olup olmadığını hem de hangi tekniklerini kullanabileceğinizi kestirmeniz için çok faydalı olacaktır. Ayrıca yakınlarınızın fikrini almak için de bir fırsat!

2. Kullandığınız ürünler suya dayanıklı olsun.

Kullandığınız tüm ürünler suya dayanıklı olmalı. Bu sayede, terlesiniz dahi makyajınız gün boyu sapasağlam kalacaktır. Duygusal anları da unutmayın! Bu tarz anlarda rimelinizin akmaması işinizi kolaylaştıracaktır. Üstelik birçok insanla temas halinde olacağınız için ten makyajınızın da dayanıklı olması gerekiyor.

3. Mutlaka cildinize baz kullanın.

Baz adımı makyajınızın cilde hem daha iyi oturması ve daha iyi görünmesi hem de kalıcı olması için önemlidir. İyi nemlendirilmiş bir cilde baz uyguladıktan sonra makyaja başlayabilirsiniz. Göz ve ten makyajınız için farklı bazlar kullanmanızı tavsiye ederiz.

4. Cildiniz neme doymuş olsun!

Baz uygulamasından önce cildinizin nemlendirilmiş olması gerekir. Gelin makyajı gibi özel gün makyajlarında cildiniz ne kadar nemli ise makyajı da bir o kadar iyi gösterecektir. Cildinizi yağlandırmadan nemlendiren bir krem kullanmanızı öneririz. Fazla yoğun yapıda olmamasına dikkat ederek, nemlendiricinizi cildinize iyice yedirmelisiniz. Eğer çok kuru bir cildiniz varsa bir gece önceden nem veren uyku maskelerini uygulayabilirsiniz. Aksi takdirde en iyi fondöteni kullansanız bile kuru ciltlerde pul pul bir görünüm oluşabilir.

5. Dağıtma işlemi için zaman harcayın!

Makyaj esnasında dağıtma aşaması birçok kadın için uğraştırıcı olabiliyor. Fakat dağıtma işlemi ne kadar uzun ve detaylı olursa ortaya çıkan görünüm bir o kadar güzel oluyor. Ten ürünlerinde ve göz makyajı ürünlerinin her birinde dağıtma aşaması için uzun vakit ayırmalısınız.

6. Makyajınızı mutlaka sabitleyin!

Tüm makyaj tamamlandıktan sonra transparan bir pudra ve ardından sabitleyici spreyler yardımıyla makyajınızı sabitlemeyi unutmamalısınız. Bu tür spreyler cildi nemli ve ışıltılı gösterirken aynı zamanda makyajınızı sabitliyor ve bozulmasını önlüyor.

7. Highlighter (aydınlatıcı) kullanın.

Doğal bir gelin makyajında bile mutlaka highlighter yani aydınlatıcı kullanılmalı. Sonuçta gelin hanımın yüzünde kadrajlara yansıyan ışıltı ve aydınlık görünüm oldukça hoş duracaktır. Elbette highlighter uygulamasını da doğru yerlere, doğru oranlarda uygulamalısınız. Tüm ürünlerde olduğu gibi aydınlatıcı ürünü de fırçaya azar azar alarak, yüzünüzün yüksek bölgelerine hafifçe uygulayın.

8. Yağlanmayı kontrol altına alın.

Yağlı bir cilde sahipseniz bir süre sonra cildinizde parlamalar olmaya başlayabilir. Bunun için transparan pudra kullanabilirsiniz. Her fırsat bulduğunuzda, T bölgesine hafif bir pudra uygularsanız fotoğraflar parlama sorunu ile karşılaşmayacaksınız. Elbette yağlanmanın önüne geçmek için makyajınıza başlarken kullandığınız nemlendiricinin, bazın ve fondötenin içeriğine de dikkat etmeniz gerekiyor. Yağlı ciltler için üretilen ürünleri tercih edebilirsiniz.

9. Fondöten ve kapatıcılarınızın rengini doğru seçin!

Eğer ten renginizi iyi tanıyorsanız bu aşamada pek sorun yaşamayacaksınız. Fakat daha önce kullanmadığınız bir kapatıcı ya da fondöten kullanacaksanız ten reninize uyup uymadığını makyaj provası ile mutlaka test edin. Bembeyaz bir görünüme sebep olmaması için ten reninizle ile aynı renkte bir kapatıcı tercih edin. Pudranızı ise sarı alt tonlu ya da transparan tercih edebilirsiniz.

10. Ten makyajında ıslak sünger kullanabilirsiniz.

İyi nemlendirilmiş ve baz uygulanmış bir cilt üzerinde ten makyajı zaten kolaylıkla oturacaktır. Yine de fırça kullanımında çok iyi değilseniz hafif ıslak bir sünger ile fondöten uygulamanızı öneririz. Bu sayede daha taze bir görünüm elde edebilirsiniz. Özellikle de çok kuru bir cilt yapısına sahipseniz nemli sünger kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi