Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Gelin Çiçeği Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ufak bir detay gibi görünse de gelin çiçeği seçimi, düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Hepsi birbirinden güzel görünen çiçekler arasından seçim yapmak, gelin adaylarının kararsız kalmasına neden olabiliyor. Gelinlerin çiçeklerini yani ellerinde tuttuğu buketi seçerken genel görünümle ve düğün konseptleri ile uyum yakalamak adına dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Kararsızlığa düşmeden gelin çiçeği seçiminizi kolaylaştıracak bazı tavsiyelerimiz var!

İçindekiler

Gelinliğinizle uyumlu olmalı!

Bir gelinin en önemli aksesuarlarından olan gelin çiçeği, gelinliğiniz ile mümkün olduğunca uyumlu olmalıdır. Örneğin; gösterişli bir gelinlik seçtiyseniz çiçek seçiminde daha az gösterişli bir buket seçimi ile dengeyi yakalayabilirsiniz. Ya da sade bir gelinlik tercih edeceksiniz buketin içinde bulunan çiçekler fazla renkli ve karmaşık bir görünümde olmamalıdır.

Ayakkabınız ve saçınızda kullanılan aksesuarlar ile örtüşmeli

Gelinlik, ön planda olduğu için uyum adına dikkat etmeniz gereken ilk nokta. Ancak, saçınızda kullanılan aksesuarlar ya da gelin ayakkabınızla da örtüşen bir buket seçmeniz hoş olacaktır. Eğer saçınızda inci aksesuarlar, taşlar ya da çiçekler olacak elinizde tutacağınız buketin de benzer süslemeler içermesine özen gösterin. Bu sayede çok daha uyumlu, karmaşık veya dağınık olmayan bir genel görünüm yakalayabilirsiniz.

Düğün konseptinizle de uyumlu bir buket seçin!

Gelinliğinizle, saç aksesuarlarınızla uyumlu bir buket aynı zamanda düğününüzün temasıyla yani konseptle de uyumlu olmalıdır. Örneğin; bir sahil düğünü planladıysanız buketinizde mavi tonlarındaki çiçeklere ağırlık verebilirsiniz. Eğer kapalı bir otel düğünü ya da salon düğünü yapacaksanız daha ağır görünüme sahip, taşlarla süslenmiş çiçekler tercih edebilirsiniz.

Kır düğünü veya bohem konseptler için gelin çiçeğinizde cipsolara, leylaklara veya lilyumlara yer verebilirsiniz. Ayrıca papatyalar da kır düğünü için harika bir seçim olur. Daha klasik konseptler olan salon ya da otel düğünü için ise orkideler veya farklı renklerdeki güller daha uyun olabilir.

Peki, Gelin Çiçeğiniz Yapay mı olmalı, Canlı mı?

Aslında çiçeğinizin canlı ya da yapay olacağına düğün konseptinize göre karar verebilirsiniz. Yaz aylarında ya da bahar aylarında kır düğünü gibi doğa ile iç içe bir düğün yapacaksanız canlı çiçekler çok daha iyi bir tercih olacaktır. Fakat sonbahar ya da kış aylarında bir düğün planlıyorsanız yapay çiçekler daha uygun olur. Otel ya da salon düğünü gibi kapalı alanlarda yapılan düğün organizasyonları için seçeceğiniz yapay çiçekler, daha ağır ve klasik bir görünüm sunacaktır.

Çiçeğinizden minik aksesuarlar yaptırabilirsiniz!

Seçeceğiniz gelin buketinin bir minik minyatürü damat beyin ve yakın arkadaşlarının yakasında olsa hiç de fena olmaz! Aynı şekilde kendi yakın arkadaşlarınız, varsa nedimeleriniz için de zarif bileklikler yaptırabilirsiniz. Böylece çiçeklerinizden hazırlanan birçok küçük örnek, etrafa yayılmış olacak!

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi