Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Gelin Alma Merasimine Dair Detaylar

Evlilik teklifi, isteme, söz, nişan, kına derken sıra geldi düğün gününe! Düğün gününe dair en önemli merasimlerden biri baba evinden gelin alma merasimidir. Bolca duygusal anın yaşandığı gelin alma merasimine dair dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var, bunları sizin için bir araya getirdik.

İçindekiler

Gelin alma ya da gelin çıkarma tam olarak nedir?

Oldukça eski adetlerden biridir. Gelin hanımın artık yeni bir hayata başladığına, baba evinden ayrıldığına ve ailesine sembolik bir veda ettiğine dair bir merasimdir diyebiliriz. Gelin hanım önce evde aile bireyleriyle teker teker vedalaşır. Gözyaşları ve duygusal anlar yaşanır ancak, kapı önünde bu dakikaların aksine eğlenceli, halaylı, danslı, müzikli bir ortam kurulur.

Gelin evden ne zaman alınır?

Düğün günü sabahında, gelin hanım kuaföre gidip tüm hazırlıklarını tamamlar. Ardından damat bey ve ailesi gelin hanımı baba evinden almaya gelir. Eğer gelin hanım düğün mekânında hazırlanacaksa, öncesinde de ilk evden çıkışta bu merasim yapılabilir.

Gelin çıkarırken neler yapılır?

Gelin çıkarma merasimleri memleket ve yörelere göre değişiklik gösterebilir. Ancak temelde birçok detay aynıdır. Damat tarafı, yakın arkadaşlar konvoy halinde gelinin evine gider. Eve varıldığında gelin hanım ailesiyle vedalaşmaya başlar. Gelinin babası ya da annesi duygusal bir konuşma yapar. Vedalaşma ve konuşmalar tamamlandığında damat ve ailesi eve gelir. Gelin ve damat aile büyükleriyle teker teker vedalaşır. Damat, gelini alır ve evden çıkarır. Bu esnada kapı önünde eğlenceler başlar. Bu bir bando takımı veya davul zurna olabilir. Bir süre aile ve arkadaşlarla sokakta danslar edilir, halaylar çekilir. Eğlence bittikten sonra düğün arabasına binilerek düğün mekanına doğru konvoy halinde yola çıkılır.

Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Kapı tutma adetine mutlaka yer verilmeli diye düşünüyoruz. Damat bey, gelini almak üzere kapıya geldiğinde kapı hemen açılmaz. Aileden ya da arkadaşlardan bir hanım kapıyı tutar ve damat beyin ufak bir hediye vererek kapıyı açması beklenir.
  • Herkes tarafından uygulanan bir adet olmasa da testi kırmak… İçi para ya da şeker dolu bir testinin bereketli bir evlilik sürebilmesi için bu testiyi kırması gerektiğine inanılır.
  • Bol kornalı bir konvoy ile caddelerde turlamadan olmaz! Camlara bağlanmış havlular, müzikler ve kornolarla düğün konvoyu olduğu belli edilmeli. Arabaların önünü kesen çocuklara ise küçük zarflar içinde para verilmeli.
  • Dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri de düğü fotoğrafçısı… Bu tarz merasimlerde tecrübeli bir düğün fotoğrafçınız mutlaka olmalı ve bu duygu dolu anları kameraya almalı. Hazırlık sürecinden itibaren olmasa bile mutlaka gelin alma merasiminin tüm detaylarında fotoğrafçınızda yanınızda olmalı.

Fotoğraf Penceresi olarak daha önce yer aldığımız bir gelin alma merasimini izlemek isterseniz;

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi