Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Evlilik Teklifi Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Birçok erkek için evlilik teklifi stres dolu bir deneyim olabiliyor ancak, dikkat etmeniz gereken adımları takip ettiğiniz takdirde stres olmanıza gerek kalmadığını fark edeceksiniz. Elbette evlilik teklifini sadece erkeklere yüklemek doğru olmaz, kadınlar da evlilik teklifi edebilir. Fakat dünya genelinde çoğunlukla erkeklerin üstlendiği bir ‘görev’ gibi algılanabiliyor.

Hem erkekler hem de kadınlar için evlilik teklifi ederken dikkat edilmesi gereken bazı detayları bir araya getirdik. Şimdiden bol şans!

İçindekiler

Detaylı bir planlama yapın.

İlk olarak evlilik teklifi öncesinde ve teklif esnasında neler yapacağınızı planlamanızı tavsiye ederiz. Gerekirse yaptığınız planları adım adım yazın ki atlama gibi bir riskiniz olmasın. Teklifinizi nerede, ne zaman ve nasıl yapacağınızı belirleyin. Hatta teklif esnasında nasıl bir konuşma yapacağınızı da prova edebilmek adına yazarak çalışmanız çok daha sağlıklı olur. Yanı sıra, teklif anını kameraya alacak birileri olacak mı ya da bunun için bir fotoğrafçı ile çalışacak mısınız? Bu detayları da planlamanız iyi olur.

Popüler tekliflerden ziyade anlamlı olmasına dikkat edin.

Evlilik teklifine dair tüm detayları düşünürken popüler olan fikirlerden ziyade partnerinizle aranızda anlamlı olan noktalardan yola çıkın. Sırf popüler diye başka kişilerden aldığınız teklifler sizin için pek de anlamlı olmayabilir. Dolayısıyla partneriz ve sizin için anlamlı olacak bir ambiyans olmalı. Emin olun bu partneriniz için de hoş olacaktır ve ‘evet’ cevabını duyma şansınızı artıracaktır.

Sürpriz bir teklif olmasına özen gösterin.

Evlilik teklifini anlamlı kılan detaylardan biri de beklenmedik bir anda, sürpriz gibi olmasıdır. Partneriniz teklifi bekliyor olsa da iyi kurgulanmış bir sürprizle onu şaşırtmanız mümkün. Daha öce aranızda evlilik teklifini, evlilik süreçlerini konuşmuş olabilir ancak, bu sizi sürpriz kurgulamaktan geri tutmasın. Partnerinizi en iyi tanıyan kişi sizsiniz. Dolayısıyla nerede, ne zaman ve nasıl bir teklif yaparsanız beklenmedik olacağını da en iyi siz bilebilirsiniz. Bu aşamada da birilerinden aldığınız taktiklerle değil, kendi fikirlerinizle ilerleyin.

Mutlaka ikinci bir planınız olsun.

Her şey planladığınız gibi gitmeyebilir. Bu nedenle mutlaka bir B planınız olmalı ki işler istediğiniz gibi gitmediğinden çuvallamayın! Ayrıca ikinci bir planınız olduğunda sizin de içiniz rahat edecektir. Bir şeylerin ters gitme ihtimaline karşın başka bir ihtimaliniz olduğunu bilmek güvende hissettirir.

Yakın arkadaşlarınızdan destek alın.

Ağzı sıkı arkadaşlar seçmek, bu süreçte işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Özellikle de evlilik teklifi konusunda deneyimli bir arkadaş bulabilirseniz şahane olur. Bulacağınız bu arkadaş hem teklif gününde hem de hazırlık sürecinde size maddi-manevi destek olabilir. Sizi hem önerileriyle besleyebilecek hem de psikolojik destek verebilecek birini bulmaya çalışın. Ayrıca bu kişi partnerinizi ne kadar iyi tanıyorsa o kadar iyi!

Evlilik teklifi fikir alternatiflerimiz için buraya tıklayabilirsiniz!

Yüzük seçimine özen gösterin.

Evlilik teklifi konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de yüzük seçimi… Elbette bu konuda partnerinizin zevkleri önemli eğer önceden yüzüklere dair konuştuysanız şanslısınız! Eğer ki bu konuda hiç konuşmadıysanız da paniğe kapılmayın. Bu konuda size en büyük tavsiyemiz; kişisel bir tercih yapmanız. Kişisel bir tercihten kastımız aslında sıradan bir yüzük seçmek yerine nadir tercih edilen hatta belki tasarım modeller tercih etmeniz…. Eğer partnerinizin yüzük zevkine dair hiçbir fikriniz yoksa bu tarz tasarım bir yüzük yaptırmanız beğenilme şansını artıracaktır.

Nasıl bir konuşma yapacağınızı netleştirin.

Evlilik teklifi konuşmaları genelde öncesinde hazırlansa da o an her şey bir anda doğaçlamaya dönebiliyor ki bu hem çok normal hem de kötü bir şey değil. Eğer zaten tamamen doğal, o an aklınıza gelen cümlelerle bir konuşma yapmak istiyorsanız hiç de fena fikir değil. Fakat öncesinde en azından konuşmanızın çerçevesini belirlemek için yazarak prova yapabilirsiniz. Bu ebette yazdıklarınızı kelime kelime ezberleyin demek olmuyor. Yine içinizden geldiği gibi bir taslak hazırlayıp birkaç kez onu okumak yeterli olacaktır. Yeter ki elinizde bir kağıtla partnerinizin karşısına çıkmayın. Aklınızda kalanları ve o an içinizden gelenleri partnerinizin gözlerine bakarak söylemek en iyisi!

Bir fotoğrafçı ile çalışmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Siz bir heyecan ve koşturma içerisindeyken teklif anlarını kameraya alacak birinin yanınızda bulunması şart! Elbette bunun için bir arkadaş tahsis edebilirisiniz ancak sonrasında ortaya çıkan karelerin hoşunuza gitmemesi ihtimalini unutmayın. Bir fotoğrafçı ile çalışmak en risksiz yöntem olacak. Fotoğrafları kim çekti ya da nasıl çekti gibi kaygılarınız olmadan anın tadını çıkarabilirsiniz!

Evlilik tekliflerinde daha önce yer almış bir fotoğrafçı arayışındaysanız tıklayın, iletişime geçelim!

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi