Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Evlilik Öncesi Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Evlilik hazırlığında olan çiftlerin nikah öncesinde bazı belgeler hazırlaması gerekir. Bu belgeler arasında sağlık raporu da yer alır. Bu raporu çiftlerin evlenmek için herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığına dair bir belge olarak düşünebilirsiniz.

Peki, evlenmeden önce sağlık raporu nasıl ve nereden alınır?

Öncelikle bu raporu herhangi bir sağlık kuruluşundan alabileceğinizi belirtelim. Fakat bazı tetkikler de istendiği için tam teşekküllü bir hastane tercih etmeniz gerekebilir. Bunun için devlet hastanelerini de tercih edebilirsiniz. Eğer devlet hastanelerini tercih edeceksiniz yanınızda bazı evraklar bulundurmanız gerekir. Kimlik kartlarınız, ikişer adet fotoğraflarınız ve sağlık formlarınız yanınızdaysa rahatlıkla devlet hastanelerinden sağlık raporu alabilirsiniz.

Ayrıca burada atlamamanız gereken bir detay var; raporunuzun sonucu ne olursa olsun aile hekiminiz tarafından onaylanmalıdır.

Bu rapor için hangi testler yapılır?

Evlilik öncesi sağlık raporu alabilmeniz için kan tahlili yaptırmanız ve akciğer filmi çektirmeniz gerekir. Kan tahlili ile kan grubunuz ve hepatit, frengi ve AIDS gibi hastalıklar taşıyıp taşımadığınız kontrol edilir. Ya da eğer eşiniz ile aranızda bir kan uyuşmazlığı mevcutsa bu da belli olacaktır. Bu kan tahlilinin yanı sıra, Akdeniz anemisi için de ayrı bir tetkik yaptırmanız gerekiyor.

Evlilik öncesi sağlık raporu neden gereklidir?

Bu raporun istenme sebebi öncelikle çiftlerin taşıdığı bir hastalık varsa bulaşma riskini ortadan kaldırmaktır. Yanı sıra, kan uyuşmazlığı söz konusu ise bunu tespit etmek de amaçlanır. Bu tarz bir durumda çiftin doğacak çocuklarında hayati riskler söz konusu olabiliyor. Dolayısıyla birçok riskli durumun önceden anlaşılması için evlilik öncesi sağlık raporu olmak oldukça faydalı bir uygulamadır.

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi