Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Evde Söz veya Nişan Organizasyonu İçin 10 Tavsiye

Büyük ve kalabalık organizasyonlardan ziyade daha küçük ve samimi bir söz-nişan planlıyorsanız sizin için ev organizasyonu ideal olabilir. Özellikle içinde olduğumuz Pandemi sürecinde evde planlanan söz-nişan organizasyonlarının sayısı bir hayli arttı. Dolayısıyla yakın zamanda böyle bir planınız varsa derlediğimiz tavsiyeler sizin için faydalı olacaktır!

Tavsiyelerimizin herhangi bir organizasyon firması ile çalışacak çiftlerimizden ziyade tüm organizasyonu kendi üstlenecek olan çiftlerimiz için daha uygun olacağını belirtmek isteriz.

İçindekiler

1.İlk olarak kaç kişi davet edeceğinize karar verin.

Öncelikle evinizin büyüklüğünü de göz önünde bulundurarak bir davetli listesi hazırlamalısınız. Küçük çaplı bir organizasyon için genel olarak 20 ile 30 kişi arasında kalmanızı tavsiye ederiz. Elbette evinizin durumu daha fazla kişi için elverişli ise bu sayı artabilir. Ancak, 30 kişi sınırını aşmak istemiyorsanız davetli listesini hazırlarken anne babalarınızın kardeşlerini, onların eşlerini, çocuklarını ve en yakın arkadaşlarınızı düşünerek hareket edebilirsiniz.

2. Akışı planlayın.

Misafirler saat kaçta gelmeye başlayacak, ikramlar ne zaman yapılacak ya da yüzükler ne zaman takılacak gibi soruların cevaplarını önceden planlamanız gerekir. Evde yapılan söz veya nişan organizasyonları en fazla 3 saat kadar sürüyor. Eğer akşam saatlerinde bir organizasyon planlıyorsanız en geç saat 20:00’de tüm misafirlerin gelmiş olması gerekiyor. Buna göre yemek ikramını, yüzük takma ve pasta merasimi ve kahve ikramı gibi detayları saatlendirmeniz iyi olabilir.

3. Bütçenizi en baştan belirleyin.

Bütçe çıkarmak için öncelikle tüm masraf kalemlerinizi belirlemeniz gerekiyor. Satın almalara başlamadan önce her bir kalemin size ne kadar mal olacağını ortalama olarak belirlerseniz total bütçenizi de belirlemiş olursunuz. Bu sayede harcama yaparken önünüzü görmeniz kolaylaşacak ve bütçe aşımlarının önüne geçeceksiniz. Elbette en başta belirlediğiniz rakamlara öre ufak farklılıklar söz konusu olabilir fakat satın almalarınızda çok büyük değişiklikler yapmadığınız sürece total bütçenizde büyük bir değişim olmayacaktır.

4. Nişan konseptinize karar verin.

Nasıl bir konsept istediğinize karar vermelisiniz. Bu doğrultuda süslemeler temin edip dekorunuzu hazırlayabilirsiniz. Bohem, vintage ya da bahar konsepti gibi birçok farklı seçenek ile karşılaşabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden yapacağınız araştırmalarda her bir konsepte uygun dekorlar göreceksiniz. Bunlardan içinize en çok sinen bir tanesi ile ilerleyebilirsiniz.

5. Konseptinize uygun süslemeler seçin.

Belirlediğiniz konsept hangi renkleri barındırıyorsa buna göre süslemeler satın alabilirsiniz. Süsleme detaylarında; mumlar, çiçekler, ışıltılı aksesuarlar, farklı türdeki bitkiler, balonlar, makromeler ya da ahşap objeler tercih edebilirsiniz. Nişan masasını veya arkasındaki fondan herhangi birinin diğerine göre daha sade olmasına özen gösterirseniz çektirdiğiniz fotoğraflar bir karmaşa olmayacaktır. Nişan tepsinizde ise yine genel konsepte uygun ufak süslemelerle hareketlendirebilirsiniz.

6. Nişan kıyafetinize ve ayakkabınıza karar verin.

Elbette dış mekânda düzenlenen bir nişan-söz organizasyonlarına kıyasla ev ortamındaki nişan-söz organizasyonlarında çok daha sade bir elbise tercih etmeniz uygun olacaktır. Vücut tipinize göre değişkenlik göstermekle birlikte; ev ortamında yere kadar uzun elbiseler yerine kısa elbiseler tercih etmenizin sizin için çok daha konforlu olacağını unutmayın. Sadelik kuralı ayakkabınız için de geçerli! Dar bir alanda sürekli ayakta olacağınız unutmadan, rahat bir ayakkabı seçmeye özen göstermelisiniz. Topuk boyunda da abartıya kaçmamanızı tavsiye ederiz.

7. Saç ve makyaj detaylarını seçin.

Eğer saç ve makyajı evde kendiniz yapacaksınız; elbise ve ayakkabı seçiminde olduğu gibi abartılı modellerden kaçınmanız gerekir. Sade bir topuz veya bir ense topuzu, at kuyruğu ya da açık saç modellerini tercih edebilirsiniz. Eğer bir kuaföre gidecekseniz mutlaka abartıdan uzak, ev ortamına uygun sade modeller istediğinizi belirtmelisiniz. Aynı şekilde makyajınız da gösterişli bir makyaj olmamalı. Kıyafetiniz ve konseptinizde yer alan renk tonlarından faydalanabilirsiniz. Fakat mümkün olduğunca doğal güzelliğinizi ortaya çıkaran makyajlar tercih etmeye çalışın.

8. Fotoğrafları kimin çekeceğine karar verin.

Eğer profesyonel bir fotoğrafçı ile çalışacaksanız önceden görüşüp, rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Fakat ev ortamındaki bir söz-nişan organizasyonu için fotoğraf çekimi konusunda yakın bir arkadaşınızdan veya akrabanızdan da destek isteyebilirsiniz.

9. Ne ikram edeceğinizi belirleyin.

Mümkün olduğunca servisi kolay, minik ikramlıklardan yana olmanızı tavsiye ederiz. Bu doğrultuda; minik sandviçler, küçük kaplarda hazırlanan meze tarzı salatalar, minik renkli kurabiyeler, makaronlar, baklava gibi şerbetli tatlılar, çeşitli börekler ve içecekler ikram edebilirsiniz. Hazırladığınız bu ikramlıkları bir masa üzerinde açık büfe olarak servis edebilirsiniz. Pastayı elbette bu ikramlıklardan ayrı tutmanız gerekecektir.

10. Misafirlere dağıtacağınız hediyeleri seçin.

Bu özel gününüzde sizi yalnız bırakmayan tüm sevdikleriniz için hatıra niteliğinde küçük hediyelikler hazırlayabilirsiniz. Bunun için küçük mumlar, bitkiler, şekerlemeler veya magnetler tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz hediyelerin üstünde mutlaka o güne dair bir tarih, isim veya fotoğrafınızın olması önemli bir detay…

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi