Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Düğün Hikayesi ve Düğün Belgeseli Aynı Şey Midir? Vol 1

Düğün hikayesi nedir? Düğün belgeseli nedir? Düğün hikayesi ve düğün belgeseli aynı şey midir? Bunlar ve bunlara benzere sorularınız varsa düğün hikayesinin detayları ile birlikte aradığınız cevapları bu yazımızda bulabilirsiniz!

Düğün hikayesi nedir?

Düğün hikayesini, düğün gününün baştan sona video klipler ile adeta bir film gibi kameraya alınması olarak tanımlayabiliriz. Önceleri düğün hikayeleri düğün gününün fotoğraflanmasından ibaretti ancak, son dönemde film şeklindeki düğün hikayeleri çok daha fazla tercih edilir hale geldi. Hatta klişe haline gelen dış mekan çekimlerinin bile önüne geçtiğini söyleyebiliriz. Düğün hikayeleri, yurt dışında ise wedding story olarak biliniyor.

Düğün hikayesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz!

Düğün Hikayesi ve Düğün Belgeseli Aynı Şey midir

Düğün belgeseli nedir?

Düğün belgeseli ise aslında düğün hikayesinin daha belgesel yaklaşım ile çekilmesi olarak tanımlanabilir. Düğün hikayesi ile düğün belgeseli arasında ince bir çizgi olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce de belirttiğimiz gibi düğün hikayesi aslında önceleri fotoğraf çekimlerinden ibaretti. Fakat zaman içinde bu durum değiştikçe düğün hikayeleri belgesel tadında filmler haline gelmeye başladı. Ancak elbette her düğün hikayesi belgesel yaklaşımında çekilmeyebilir. Dolayısıyla bu iki kavramı birebir aynı şey olduklarını söylenemez. İç içe geçen ancak belli başlı noktalarda ayrışan çekim türleri olduğunu söylemek daha doğru olacaktır.

Düğün hikayelerimize göz atmak için ise buraya tıklayabilirsiniz!

Düğün hikayeleri sadece video türünde değil, fotoğraflardan da oluşturulmuş olabilir. Fakat son dönemde video içeriklerin daha popüler olması bir akım haline geldiği için düğün hikayeleri ağırlıklı olarak video kliplerinden oluşuyor. Dolayısıyla düğün hikayesini genel bir teknik ismi olarak düşünebilirsiniz. Düğün belgeseli ise düğün hikayelerinin belgesel yaklaşımı ile hazırlanmış halidir diyebiliriz.

düğün belgeseli

Instagram hesabımızdan bizi takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz!

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi