Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Düğün Hazırlığı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Düğün hazırlık süresi, neredeyse her çift için stresli ve zorlayıcı geçebiliyor. Ancak, hayatınızda defalarca deneyimleyebileceğiniz bir süreç olmayacağı için her anı keyifle geçirmek ve bu süreci tatlı bir heyecan olarak hatırlamak mümkün. Düğün hazırlığı sürecini elinizden geldiğince stresten uzak, rahat bir şekilde ve tadını çıkararak geçirmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bu konulara özen gösterdiğiniz takdirde hazırlık süreci sizin için çok daha rahat ilerleyecektir.

İçindekiler

Davetli listesi yapmadan düğün hazırlıklarına başlamayın.

Davetli listesi hazırlamak, ilk bakışta çok kritik bir detay gibi görünmese de aslında tüm hazırlık sürecini ve kara aşamalarını etkileyen bir adımdır. Bu nedenle hazırlık sürecinde belki de ilk yapmanız gereken şeylerden biri; davetli listesini hazırlamak olmalı. Bu sayede davetlilerinizin sayısına göre düğün konseptini ve düğün mekânını belirlemek çok daha sağlıklı olacaktır. Mekân rezervasyonlarının erken tarihlerde yapılması gerektiğini de ayrıca hatırlatmak isteriz. Aksi takdirde; seçtiğiniz düğün mekanının kapasitesinin çok altında veya üstünde bir davetli güruhu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da son anda içinize sinmeyen ya da hayal kırıklığına sebep olan durumlar oluşturabilir.

Ailelerinizin isteklerine karşı hem duyarlı hem de kararlı bir duruş sergileyin.

Hem kendi aileniz hem de partnerinizin ailesi, isteseniz de istemeseniz de sürece dahil olacak ve görüşlerini belirtecektir. Zaman zaman seçimleriniz konusunda kendi isteklerinin uygulanmasında ısrarcı da olacaklardır. Böyle bir durumda eğer onlardan gelen talepler, kendi isteklerinizle de örtüşüyorsa elbette uygulanabilir. Bu noktada duyarlı olmanız, herkes için çok daha sağlıklı olacaktır. Fakat sırf onlar istediği için içinize hiç sinmeyen şeyleri kabul ederseniz bu kez sizin mutsuzluğunuz söz konusu olacaktır. Bu gibi durumlarda orta yolu bulmak ve o ince ayarı sağlamak hem size hem de partnerinize düşüyor. Özetle; duyarlı olabildiğiniz konularda anlayışlı, karşı çıkmanız gereken durumlarda ise kararlı olmanız sizin için en doğrusu olacaktır.

Partnerinizle dengeli bir görev dağılımı yapın.

Partnerinizle bir hayatı paylaşma yolunda ilk adımları atıyorsunuz. Dolayısıyla artık birey değil bir ekip halinde ilerlemeniz gerekir. Bunu düğün hazırlığı sürecinde uygulamaya koyabilirseniz sizin için oldukça faydalı olacaktır. Sonuç olarak iki yetişkin birey hayatlarını birleştirmeye karar vermiş. Bu uğurda ne yapılması gerekiyorsa eşit olarak yüklenilmelidir. Hazırlık sürecinde partnerinizle mümkün olduğunca eşit ve dengeli bir görev dağılımınız olsun. Bu sayede ikinizden biri kendini daha ağır yüklerin altında eziliyormuş gibi hissetmeyecek ve paniğe kapılmayacaktır. Ayrıca her başınız sıkıştığında sevdiklerinizden yardım istemeye açık olun.

Aksilikler çıkabilir, direnç göstermek yerine kabul etmeye çalışın.

Hayatımızın hiçbir dönemi aksiliklerden uzak, pürüzsüz ilerlemiyor. Bu yüzden düğün hazırlığı sürecinde de karşılaşacağınız bazı aksilikler olacak ve emin olun ki aksilikler sadece sizi bulmuyor. Her çift, sizin geçtiğiniz bu süreçten geçiyor ve birçok zorlukla mücadele ediyor. Dolayısıyla en baştan karşılaşacağınız bu aksiliklere karşı psikolojik olarak hazırlıklı olmaya çalışın. Bu noktada; partnerinizle olan iletişiminiz de oldukça önemli. Aksilikler karşısında çatışmak yerine birbirinize destek olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Her karşılaştığınız zorlukta sorunun kendisine odaklanmak yerine ise üretebileceğiniz alternatiflere odaklanmak sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Hiçbir şeyi son dakikaya bırakmayın.

Atalarımızın da söylediği gibi “Acele işe şeytan karışır”… Son anlara bıraktığınız her şey, hızlı olmanız gerektiği telaşı ile birlikte panik olmanıza ve belki de yok yere aksilikler çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle aklınıza gelen en ufak detayı bile son anlara bırakmamaya gayret göstermelisiniz. Eğer unuttuğunuz bir detay olmasını istemiyorsanız, en baştan başlayarak bir ajanda tutabilirsiniz. Aklınıza gelen her detayı bu ajandaya not almak, işlerin unutulmasına ya da son ana kalmasına engel olacaktır.

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi