Blog / Düğün Fotoğrafçısı

Düğün Fotoğrafçısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hayatınızın en önemli günlerinden biri olan düğün gününüzü ölümsüzleştirecek düğün fotoğrafçınızın seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok şey var. Bunlardan en önemli olanları sizin için bir araya getirdik. Eğer bu unsurlara özenle dikkat ederek, beklentilerinize uygun bir seçim yaparsanız; ortaya çıkan iş, içinize fazlasıyla sinecektir.

İçindekiler

Deneyim kadar işin kalitesi de önemli!

Bir fotoğrafçının daha öncesinde kaç çekim yaptığı, deneyimlerinin çeşitliliği elbette çok önemli ancak atlanmaması gereken bir diğer unsur yapılan işlerin kalitesidir. Deneyimlerinin sıklığından yararlanarak kendini bir adım ileriye taşımayan bir fotoğrafçı ile hele ki düğün fotoğrafçısı ile çalışmak istemezsiniz. Bu nedenle seçeceğiniz düğün fotoğrafçısının bugüne kadar kaç çekim yaptığından ziyade ortaya nasıl işler çıkardığına ve o işlerin kalitesine bakmaya çalışın.

Nasıl iletişim kurduğuna bakın!

Düğün fotoğrafçısının çiftlerle kurduğu iletişim, dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sıralarda yer alır çünkü bir düğün fotoğrafçısı çiftlerle ne kadar yakından ve güçlü bir iletişim kurarsa çiftleri o kadar iyi tanır ve çiftlerin tarzlarını anlar. Bu durumda çiftlerin beklentilerini karşılaması da kolaylaşır. Düğün fotoğrafçınızın sizinle kurduğu iletişim ne kadar samimi olursa çekimler sırasında kendinizi bir o kadar rahat hissedersiniz. Samimiyet sayesinde ortaya çıkan bu rahatlığınız, çekilen karelere de yansır. Yapay ve doğallıktan uzak bir çekim olması ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz. Verdiğiniz tüm pozlarda kendinizi rahat ve güvende hissedersiniz çünkü düğün fotoğrafçınız tarafından doğru anlaşılmış ve doğru yönlendirilmiş olursunuz.

Bütçeyi düşüreceğim derken ‘tanıdık fotoğrafçı’ riskini almayın!

Bütçeden tasarruf etmek için tanıdık biriyle çalışmak, iki hatta üç kere düşünülmesi gereken bir konudur. Belki etrafınızda size düğün hediyesi olarak hiçbir ücret almadan ya da oldukça düşük bir rakam karşılığında düğün çekimlerinizi gerçekleştirmeyi teklif eden bir tanıdığınız olabilir. Ancak, unutmayın ki her profesyonel ekipmana sahip olan, harika şehir manzaraları, doğa, insan vb. çekimler yapan tanıdıklarınız, düğün çekiminde aynı performansı gösteremeyebilir. Düğün çekimleri bunların dışında, başka bir perspektif gerektirir. Dolayısıyla bütçeden tasarruf edeyim derken, eş dost kurbanı olma riskini göze almayın deriz. İçinize sinmeyen bir çekim sonrasında ‘tanıdıklar’ ile aranızın bozulmasına da hiç gerek yok diye düşünüyoruz 😊

Düğün hikayesi çektirmek istiyorsanız bir fotoğrafçı yeterli olmayacaktır!

Düğün hikayesi çekimlerinde doğru anda doğru kareler yakalamak, tahmin edebileceğiniz gibi çok önemlidir. Bu nedenle kritik anların kaçırılmaması adına en az iki fotoğrafçı olması gerekiyor. Örneğin; ilk dans ya da imzaların atıldığı o an kameraya alınırken ailelerin de o anki hallerinin kameraya alınması önemlidir.

Düğün fotoğrafçısı olarak değil de düğün misafiri olarak yer alabilmeli!

İletişim kısmında samimiyetin oldukça önemli olduğundan bahsetmiştik. Bunun bir uzantısı gibi düşünebileceğiniz diğer konu ise düğün fotoğrafçınızın, ‘fotoğrafçı’ kimliğinden ziyade çoğunlukla ‘düğün misafiri’ olarak o gününüzde yer alabilmesi. Bu hem çift olarak sizin için hem de sevdikleriniz için oldukça kritik çünkü düğün misafirlerinizin de fotoğrafçının varlığını unutması ve eğlendikleri anların objektife olduğu gibi yansıması için gerekli. Bir düğün fotoğrafçısı bu konuya hem iletişim açısından hem de ekipmanlarının uygunluğu doğrultusunda yaklaşabilir. Sonuçta misafir olduğu bir düğünde, yüzüne aniden flash patlayan birinin doğallıkla poz vermesi pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle düğün fotoğrafçısı, yeri geldiğinde görünmez olabilmeli ve bir düğün misafiri gibi yer alarak, fotoğrafçı kimliğini hissettirmeden işini yapabilmeli.

Düğün gününüzü tüm doğallığı ve enerjisiyle ölümsüzleştirmek isterseniz Fotoğraf Penceresi ailesi olarak büyük bir heyecanla yanınızda olmak isteriz. Bizi daha yakından tanımak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz!

Bizimle iletişime geçmek ve aklınıza takılan tüm soruları paylaşmak için ise buraya tıklayın!

Benzer Hikayeler

Fotoğraf Penceresi